KOZMICKÝ STRÁŽCA

MONITOROVANIE
KOZMICKÉHO ODPADU

Úlohou kozmického strážcu je chrániť našu Zem a vesmírne technológie pred ich poškodením. Satelity na obežnej dráhe Zeme môžu byť zasiahnuté časťami nefunkčných satelitov - kozmickým odpadom.
Keď boli tvoji starí rodičia v tvojom veku, kozmický strážca by nemal veľa práce, pretože okolo Zeme obiehalo len niekoľko funkčných satelitov. Dnes ich je okolo 5 000. Problémom však je, že je tam tiež viac ako 30 000 kusov nebezpečného kozmického odpadu. Tento odpad je potrebné monitorovať a následne upravovať pozície aktívnych satelitov, aby sa predišlo nežiadúcim kolíziam.
Vyskúšaj našu appku!
Čo je kozmický odpad?
  • nefunkčné satelity,
  • nosné rakety,
  • úlomky kozmických objektov.
Prečo je nebezpečný?
Rýchlosť kozmického odpadu je ~ 28 000 km/h, teda približne 500-krát rýchlejšie ako rýchlosť auta. Predstav si zrážku v tejto rýchlosti.
Koľko odpadu je v kozme?
  • viac ako 36 000 objektov s priemerom >10 cm,
  • viac ako 1 000 000 objektov s priemerom 1-10 cm
  • viac ako 130 000 000 objektov s priemerom 0.1 - 1 cm
  • Celková váha kozmického odpadu sa odhaduje na 10 100 ton. Toľko váži napríklad Eiffelova veža v Paríži.
Je potrebné ho monitorovať?
Áno. Je to zatiaľ jediná možnosť ako predísť zrážke. Ak budeme vedieť, kde sa nebezpečný kozmický odpad nachádza, budeme môcť dať povel funkčnému satelitu, aby vykonal uhýbací manéver.
Ako sa zbaviť kozmického odpadu?
  • Ako pri každom odpade, najmä sa ho snažiť nevytvárať.
  • V najbližších rokoch sa chystajú vesmírne misie, ktoré budú kozmický odpad aktívne odstraňovať.

Monitorovaniu kozmického odpadu sa venujú experti aj na Slovensku. Astronómovia na MatFyze (Fakulte matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského v Bratislave) pozorujú kozmický odpad pomocou svojich ďalekohľadov. Aj vďaka týmto meraniam môžu satelity, ktoré používaš každý deň (navigácia, predpoveď počasia, mapy, satelitná televízia …), fungovať bezpečnejšie a dlhodobejšie.

Viac o kozmickom odpade sa dozvieš v prednáškach: SPACE::TALK #06 - Kozmický odpad a jeho výskum na Slovensku

Opakom kozmického odpadu sú funkčné prístroje, vďaka ktorým môžeme lepšie rozumieť vesmíru. Vedel si, že v Košiciach bolo vyrobených už viac ako 20 takýchto vedeckých prístrojov pre vesmírne satelity? Pri ich konštrukcii v SPACE::LABe (na Oddelení kozmickej fyziky, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.) museli byť dodržané vysoké štandardy a precízne testovanie. Oprava prístrojov vo vesmíre totiž zvyčajne už nie je možná.

Kozmický Strážca - Kozmický odpad PDF verzia
Brožúra na stiahnutie
(SK verzia)
Brožúra na stiahnutie
(UA verzia)
Užitočné linky:
Credits
Licencia

Ak nie je uvedené inak, na obsah tohto dokumentu, aplikácie a zdrojového kódu sa vzťahuje licencia Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0)