KOZMICKÝ STRÁŽCA

Planetárna
obrana

Naša Zem je ten najvzácnejší vesmírny objekt. Preto je potrebné ju neustále chrániť. Jedno z rizík, ktoré jej z vesmíru hrozí je zrážka s asteroidom. Nie je to však dôvod na obavy. Dnešné technológie sú schopné zabezpečiť, aby sme zrážke vedeli včas predísť.
V našej slnečnej sústave objeha okolo Slnka okrem ôsmich planét aj množstvo objektov medziplanetárnej hmoty (planétky, kométy, asteroidy, meteoroidy a prachové častice). Tieto objekty môžu krížiť dráhu našej Zeme - najčastejšie menšie kamienky a prachové častice, ktoré môžeme pozorovať ako meteory (tzv. padajúce hviezdy).
Môže však nastať situácia, aby sa naša Zem stretla aj s väčším telesom, ktoré by nezhorelo v zemskej atmosfére a bolo tak pre nás nebezpečné? Áno, občas. Preto sú potrebné pokročilé systémy, ktoré môžeme jednoducho nazvať ‘Kozmický strážca’.
Otvor si webovú aplikáciu, aby si získal predstavu, koľko potenciálne nebezpečných objektov sa priblíži k Zemi v najbližších desaťročiach. Dobrou správou je, že všetky minú našu Zem dostatočne ďaleko a žiadna zrážka nám nehrozí!
Príklad z praxe
Zdá sa ti to celé ako sci-fi? Nie je to fikcia, celý tento proces sa už podarilo úspešne otestovať prostredníctvom misie DART. Vďaka presným pozorovaniam a následným vypočtom bol stanovený cieľ misie - asteroid Dimorphos (priemer 150 m). Ten pre Zem nepredstavoval nebezpečenstvo, no obiehal okolo iného asteroidu (Didymos, priemer 760 m) a tak bol ideálnym kandidátom na otestovanie celej myšlienky odklonenia dráhy asteroidu. Minulý rok v semptembri (26.9.2022) halvná sonda misie DART narazila do asteroidu Dimorphos a skrátila tak jeho obežnú dobu okolo väčšieho asteroidu o 33 minút! Budúci rok (2024) odštartuje ESA misia HERA, ktorá detailne preskúma vzniknutý impaktný kráter a získa tak dôležité detaily, aby sme túto

technológiu mohli využiť kedykoľvek to budeme potrebovať.

Medziplanetárnym objektom sa odborne venujú experti aj na Slovensku. Astronómovia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského v Bratislave a tiež na Astronomickom ústave, SAV, v.v.i. pozorujú a skúmajú širokú škálu týchto objektov. Aj vďaka nim sa môžme na Zemi cítiť bezpečnejšie.

Slovensko sa v roku 2022 stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Vďaka tomu môžeme aj na Slovensku aktívne spolupracovať s ďalšími európskymi krajinami pri úsilí strážiť našu Zem pred hrozbami z vesmíru.

ZAUJÍMAVOSŤ
Vedel si, že sa podarilo ku jednej kométe nie len doletieť, ale dokonca na nej aj úspešne pristáť? Bolo to v roku 2014, keď pristávací modul ESA misie Rosetta pristál na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Na časti procesora, ktorý zabezpečoval komunikáciu
medzi sondou a pristávacím modulom pracovali aj experti z Košíc. Konkrétne v SPACE::LABe (na Oddelení kozmickej fyziky, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v.v.i.), kde sa vývoju a konštrukcii prístrojov pre vesmírne misie venujú už desaťročia.
Kozmický Strážca - Planetárna Obrana PDF verzia
Brožúra na stiahnutie
(SK verzia)
Brožúra na stiahnutie
(UA verzia)
Užitočné linky:
ESA: https://www.esa.int/Space_Safety/About_asteroids_and_Planetary_Defence
NASA: https://www.nasa.gov/planetarydefense/overview
IAU: https://www.minorplanetcenter.net/
Impact Earth: https://impact.ese.ic.ac.uk/ImpactEarth/
Credits
Licencia

Ak nie je uvedené inak, na obsah tohto dokumentu, aplikácie a zdrojového kódu sa vzťahuje licencia Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0)